Programjánló

Remélem sikerül olyan helyekre felhívnom a figyelmeteket, amik valóban kellemes élménnyel gazdagítanak majd. A helységeket a Mátranováktól való távolságuk sorrendjében soroltam fel.

A következő honlapokon egyszerűen lehet még további információkhoz jutni: programok.info, btkisterseg.hu, kornyeke.hu

MÁTRANOVÁKról röviden:

Mátra lábánál, Nógrád megyében és azon belül a Bátonyterenye járáshoz tartozik Mátranovák község. Nógrád megye legkeletibb települése.  Önálló település 1991-ben lett és 1673 fő lakossal rendelkezik (2015.). A települést Bodor Ernőné polgármester-asszony hosszú évek óta, több cikluson keresztül vezeti.

Mátranovák gazdasága a kőszénbányászat idején a XIX-XX. században jól működött,  meghatározta az itt élő emberek életét. Az 1970-es években a bányabezárások után ide költözött a Ganz-Mávag és ezt követően a gyártelep 2005-től a Bombardier Transportation Hungary Kft. tulajdona volt, most az Alstom vette át. A mátranováki és a környékbeli emberek manapság már a gyorsvonatok forgóváz szerkezetét gyártják.

A település infrastruktúrája mára teljesen kiépült.

A falu és környéke kedvelt kirándulóhely a Mátra alján. Természeti értékekben gazdag, többek között négy természetvédelmi területtel is rendelkezik:

-az egyik a helyi bányatelepi Kaszinópark nevű részében az idős fasorok állnak oltalom alatt,

-védett a Cserkész-kút nevű forrás és környéke, a hegyeskei borókás legelő, illetve itt található, Nógrád megye legnagyobb 818 hektáros helyi védettségű természetvédelmi területe is.

A közelben vaskorszaki település nyomaira bukkantak, melyek azt bizonyítják, hogy a hely már régóta lakott volt.

Itt található az ország valószínűleg leghosszabb járdalappal kirakott erdei útja, ami Mátranovákról a Bükkerdőn át vezet Mátracserpusztára, és útközben a Csipán-tető kilátójáról csodálhatjuk meg a Mátrát és a Heves-Borsodi-dombságot. A közelben található Nyírmedpuszta, az ország harmadik legtisztább levegőjű települése.

Hegyeskei borókás legelő: Mátranovák külterületén, a településtől pár kilométerre található 78 hektáros természetvédelmi terület, kedvelt turistahely. A növény- és állatvilág rajongói a közönséges boróka mellett több védett fajt megtalálhatnak a területen: árvalányhaj, tavaszi hérics, feketéllő kökörcsin, illetve gyurgyalag, hamvas küllő.

Fehérszék: Mátranovákhoz tartozó Mátracserpuszta közelében található hegygerinc nevét az itt található, világos színű, ritkaságszámba menő, szemcsés szerkezetű riolittufáról kapta. Több helyen előbukkan a szénréteg, és bizarr formákat alakít a riolittufa felszínén az erózió.

Faluhely major: természetközeli, spirituális hely, saját szavaikkal:”egy alkotóműhely, ahol különleges kísérletek folynak az emberiség jobbá tételére, természetközpontú gazdálkodás és extrém falusi vendéglátás formájában… „

faluhelymajor.hu

Bányász Emlékház: A kiállításon az egykori bányászvilágba kalauzolják el az idelátogatókat. Megtekinthetőek a régi eszközök, írott dokumentumok, fotók, valamint egy feltárt aknarész is.

Mátranovák 3143 Dózsa Gy. út 1.

Kapcsolattartó: Zsugya József, Köztársaság út 2.  Tel.: 32 / 363-446

Borkovics László és Borkovics Péter – kovácsmester és üvegművész műhelye. Az ide látogatók a népi iparművészeti kiállításon megtekinthetik a kovácsmesterség és az üvegkészítés rejtelmeit. A bemutatón túl lehetőség nyílik foglalkozásokon való részvételre is.

Mátranovák 3143 Hunyadi út 1. Tel.: 32 / 363-410

Római katolikus templom : a 200 éves templom egyhajós, késő barokk stílusú, az orgona és a szószék copf stílusú. 2000. szeptember 23-án újjá szentelték.

És egy kis érdekesség:

A Mátranováki Fanyűvő egy mitikus lény, kriptid. Első írásos említése 2011-ből származik, de a média beszámolói szerint már az 1980-as években is észlelték a falu melletti erdőkben. Állítólag a Jetihez hasonló, emberszerű, fehér szőrzetű lény, neve a magyar néphitben elterjedt, hatalmas erejű, Fanyűvő nevű karakterből ered. Az RTL Klub Fókusz Plusz című műsora szerint a legenda alapja egy Mátranovákon élő fafaragó művész, akit a helyiek fanyűvőnek becéztek.

Mátraterenye (Mátranovákkal határos):

Barokk templom:. A falu közepén, kis magaslaton álló barokk római katolikus templom egyedülálló szépségű, fakazettás mennyezete 1746-ból származik. Mellette népies fa harangláb áll. Cím: Mátraterenye-Nádújfalu, Kossuth út 178.

Tóaljai tavak: A Tóaljai Horgász Egyesület által üzemeltetett tó gyönyörű természeti környezetben van, gondozott partja, barátságos vadkacsái nemcsak a horgászoknak ad remek sportolási lehetőséget, de kellemes kirándulóhely is. Partján a Miklós fogadó finom ételekkel várja az odalátogatókat.

Nemti (10km):

Morgó gödör, Sárkányszikla, Kőleány: A Nemti erdő érintetlen tájai nagyszerű lehetőséget nyújtanak a gyalogtúrázóknak, természetbarátoknak. Leglátványosabb érdekesség a falutól félórányi járásra található Morgó gödör, Sárkányszikla, Kőleány.

Kazár (12km):

Riolit-tufa: Egyedülálló geológiai képződmény figyelhető meg Kazár közelében, a riolittufa földfelszíni megjelenése. A riolittufa egy hektárnyi területen látható, felszíne növényzet nélküli, mélyen barázdált.

Vasaló- és Öntvénymúzeum: Bagi András Vasaló- és Öntvénygyűjteménye a megyében egyedülálló magángyűjtemény. A faszenes vasalóktól a villanyvasalókig, az öntöttvas képkeretektől a régi szódásüvegekig számtalan kinccsel ismerkedhet itt meg az érdeklődő.

Mackó Kuckó: A térségben egyedülálló kiállítóhelyen több mint 1000 db maci és baba várja mind a gyerekeket, mind pedig a felnőtteket. Bóné Kovács Márta gyűjtését tekinthetik meg az ide látogatók.

Kézművesház: Az Ófalu központjában egy takaros kis parasztporta áll, a Kézművesház. Az épület a népi kismesterségek színtere, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a szövéssel, kosárfonással, korongozással, hímzéssel és csuhézással. Az épületben a településről összegyűjtött szebbnél szebb csipkék és testvértelepülésünkön – Kőrispatakon – tevékenykedő szalmafonók által készített munkák láthatók.

Tájház és bányászati kiállítás: A látogatók megismerkedhetnek a népi életmód tárgyi emlékeivel, a kenderfeldolgozás menetével, valamint betekintést nyerhetnek a falubeliek életkörülményeibe egy “tisztaszobán” keresztül. Az eredeti palóc parasztház a település bányászmúltjának is emléket állít, melyben egyenruhákat, felszereléseket, eszközöket, bányászattal kapcsolatos könyveket, kitüntetéseket és egyéb dokumentumokat lehet megtekinteni.

Bátonyterenye (18km):

Kastély: A város legfőbb nevezetessége a késő barokk, hagymakupolás Gyürky-Solymossy kastély és annak angolparkja. Az épületet 1790 körül építtette a Gyürky család. A kastély a város északi végén, Kisterenye településrészen fekszik a helyi vasútállomás mögött. A kastélyban a településről elszármazott id. Szabó István Kossuth-díjas szobrászművész “Fába faragott élet” címet viselő állandó emlékkiállítása tekinthető meg. A park bejáratánál egy 19. századi védett lakóház áll, ez a Palóc Tájház, benne helytörténeti gyűjtemény található. Látogatókat előzetes bejelentkezés alapján fogadnak (32/353-877)

Katolikus templom: A Szent István király tiszteletére szentelt római katolikus templom Maconkán értékes műemlék. 14.sz.-ban épült egyhajós, gótikus, barokk építmény. A szentélyben 1971-ben feltárt, 15.sz.-i, jó állapotban megmaradt faliképek vannak. Bejelentkezéssel látogathat (32/355-950)

Képeslapmúzeum: Barják Gyula képeslapmúzeuma igazi időutazást kínál a látogatóknak. A kis magánmúzeumban különösen értékes a történelmi Nógrád vármegye településeit bemutató anyag, ami nemcsak a 19-20. század fordulójának hangulatát tükrözi, hanem felidézi a vidék érdekességeit is.

Cím: Bátonyterenye, Alkotmány út 24. (templommal szemben)

Tel: 32/353-146

Maconkai horgásztó: A horgászat szerelmeseinek körében évről évre nagyobb népszerűségnek örvend a Maconkai Víztározó. Gazdag és változatos halállományával és csodálatos természeti környezetével a térség egyik legfőbb vonzerejévé nőtte ki magát. Mára nemzetközi szinten is elismert horgászvíz, évente 15-18 nívós versenyt szerveznek a sport megszállottjainak.

Információ: 30/229-5177 vagy bhse@maconka.hu

Mátraderecske (19km):

Mofetta Mátraderecskei Széndioxid Gyógygázfürdő : A természetes úton feláramló CO2, a mofetta, a bőrön át a véráramba bejuttatva gyógyító hatást fejt ki. Jó eredmények érhetőek el azoknál, akik érrendszeri, magas vérnyomás, cukorbetegség érszövődményei, fekélyes és különböző reumatológiai betegségekben szenvednek. Az intézet vezetése és dolgozóink mindent megtesznek azért, hogy ezt a páratlan kincset -a természetes úton feláramló széndioxidot, a MOFETTÁT – biztonságos, esztétikus és hangulatos környezetben vehessék igénybe a gyógyulni vágyók!

Nyitva tartás:

Hétfőtől szombatig 7.00 – 16.00 óráig, vasárnap 7-11 óráig.
Ünnepnapokon ZÁRVA!

Széndioxid gyógygázfürdő kezeléshez bejelentkezés szükséges!

Salgótarján (21km):

Salgói vár: Salgótarjántól északkeletre, egy 625 m magas vulkáni kúpon találjuk Salgó várát. A későromán világi építészet egyik legszebb példája, valamikor a 13. század végén, vagy a 14. század elején építették.

Somoskői Vadaspark: A környék növényevő és mindenevő nagyvadjai egy helyen! 15 ha-os vadasparkban hazai nagyvad fajok, dámok, muflonok, őzek és vaddisznók természetes környezetben láthatók.

Uránia észlelő és bemutató Csillagvizsgáló:. A három szintes épületben található egy jelentősnek mondható szakkönyv- és folyóirattár. A csillagvizsgáló rendelkezik nagyobb létszámú csoportok fogadására alkalmas területtel, felszereltsége lehetővé teszi bemutatások, előadások tartását. DVD anyaga, még hosszabb borultság esetén is tartalmas időtöltést nyújt. A csillagvizsgáló főműszere egy 320/1450 mm-es Newton távcső, amely az épület harmadik szintjét képező forgatható kupolában került elhelyezésre. A villás szerelésű óragépes, mindkét tengelyén finommozgatással és órakörökkel ellátott távcső bemutatási, észlelési célokat szolgál. A Salgótarján peremén lévő csillagvizsgáló a városi helyi közlekedési eszközökkel is elérhető.

Salgóbánya Boszorkány-kő : Salgó várától déli irányba haladva, néhány perces sétával érhetjük el Boszorkánykő (Kis-Salgó) szikláit. A Boszorkánykő körül kialakított geológiai tanösvény egy kisebb hasadékvulkán igen változatos kőzeteit mutatja be. Láthatunk itt mélyből felszakított üledékzárványokat, hajlott lávalemezeket, kukoricacsövesedő bazaltoszlopokat stb.
A sziklagerinc K-i fala közel függőleges, ez az egykori törésvonal természetes úton kibontódott fala, ami elérheti a 15-20 m magasságot is.
A néveredethez kapcsolódó monda szerint itt szabadultak meg a boszorkánysággal megbélyegzett asszonyoktól.

Bányászati Kiállítóhely: A BÁNYAMÚZEUM, mint a nógrádi szénmedence múltját, műszaki emlékeit, a szénbányászat 19-20. századi technológiáját gyűjtő, őrző és bemutató intézmény, a város szívében található József lejtős akna eredeti, épségben lévő vágatrendszerében alakult ki. Magyarországon egyedülálló leghosszabb földalatti bányamúzeum. A múzeum látogatója bányatérségekben jár, amelyet számára alakítottak, bővítettek ki. Láthatja a vágathajtást, nyomon követheti a fejtési-jövesztési munkát, a csákánnyal való jövesztést, a fúró-robbantó, majd a fejtőkalapácsos munkán keresztül a maróhengeres frontfejtésig. Ugyancsak megtekintheti a rakodó és szállító munka változatainak fejlődését.

Mátraverebély (23km):

Remetebarlangok: A hegyoldalon találhatóak. A XIII. századtól éltek remeték a barlanglakásokban. Az utolsó szentkúti remete, Dobát Jozafát 1767-ben halt meg.
A XVIII. század végén vájták a barlangokat a puha homokkőbe az itt élő remeték. Ez Magyarország egyik legnagyobb remetebarlang-együttese, az előttük kialakított pihenőhelyről szép kilátás nyílik a völgyre. A templom mögötti hegyoldalban a remetebarlangokhoz visz egy kis, a kolostor mögül induló meredek ösvény.

Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely: Mátraverebély település határában található ferencesek által vezetett katolikus búcsújáróhely, amely a 2015-ben megújult szabadtéri misézőhellyel, zarándokházzal és a Szent László-forrás vadregényes parkjával várja a zarándokokat.

Bükkszék (25km):

Bükkszéki Gyógy- és Strandfürdő: A Bükkszéki Fürdő igazi vonzerő a strandolni, fürdeni vágyóknak. Aki egyszer megmártózott a körmedencében, megérezte a 35 Celsius-fokos Salvus gyógyvíz jótékony hatását, a falu különös atmoszféráját, biztos, hogy visszavágyik és újra felkeresi.
A Strandfürdőben egy gyógyvízzel töltött medence, egy úszómedence, egy élményelemekkel (buzgárok, sodrófolyosó, dögönyöző) felszerelt élménymedence, egy gyermekmedence, egy csúszdapark és Közép-Európa egyik leghosszabb, 136 méteres csúszdája várja a gyógyulni és pihenni vágyókat.
Fürdőházban helyet kapott  egy gyermekvilág-sarok, itt játékos szökőkút, csúszda, elefánt és gomba található a kicsik medencéjében, de van pihenősarok, külön wc, pelenkázó is, valamint egy játékokkal felszerelt játszóház is a gyermekek rendelkezésére áll.
A beltéri élménymedencében pezsgőfürdő, dögönyöző, nyakzuhany, buzgár van. Aki a festői környezetben is szeretne gyönyörködni az a kiúszó medencében ülve megteheti ezt.
Az idősebbek korosztály tagjai pedig egy SALVUS vízzel feltöltött medencében enyhíthetik fájdalmaikat.
Szaunaviláguk finn szaunával, infralámpákkal, gőzkabinnal, aromaterápiás kabinnal és a világon egyedülálló Salvus inhalatóriummal, illetve zenés, illóolajos masszázzsal várja a vendégeket.
Nyitva tartás: A strandfürdő június elejétől augusztus végéig várja kedves vendégeit, őszi, téli és tavaszi hónapokban szeretettel várják a vendégeket egész évben nyitva tartó Fürdőházunkban.

Tar (28km):

Kőrösi Csoma Sándor Békesztúpa, BUDDHA PARK : Kőrösi Csoma Sándort a Buddhista egyház megvilágosultként tiszteli, ezért tiszteletére a nagy nyilvánosság számára kegyhelyet tart fenn a Buddha Park területén Taron. A Békesztúpát és Múzeumot Őszentsége a Dalai Láma is felszentelte és a világvallások képviselői is megáldották. Ez a sztúpa azért épült, hogy a békét, a boldogságot és a jólétet megteremtse és megszilárdítsa a világ minden lénye számára.
1995-ben ugyanitt létrehozták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékparkot, majd Csoma életét és munkásságát bemutató Emlékpavilont, amely minden nap díjmentesen megtekinthető a Békesztúpával egyetemben.

TARA TEMPLOM / Szabadító Buddha Anya Templom
Az Emlékpark területén felépült az összes lény boldogságáért, tekintet nélkül faji, nemzeti, vallási vagy egyéb elkötelezettségre a Szabadító Buddha Anya Templom. Az épület az ősi hun templomok építészeti stílusát követi, melyet Tibetben és Mongóliában őriznek mind a mai napig. Ez az első ilyen templom Magyarországon, megalkotása által ősi hagyományunk hatalmas fájának élő hajtását telepítettük hazánk termőföldjébe az ázsiai őshaza távoli vidékéről.

Sirok (30km):

Siroki Vár: A Mátra és a Bükk közötti dombvidéken egy meredek sziklacsúcson magasodik több mint hétszáz éve a siroki vár. A felújított alsó- és felsővár is látogatható, de a legizgalmasabb a vár kazamatarendszerének, zegzugainak, barlangjainak a felfedezése. A vár egy szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos, vermekkel és alagutakkal szabdalt középkori építmény. Eredetileg magánvár volt, csak később alakították ki végvárrá, igazi védelmi rendszerét az alsó vár jelentette. Legrégebbi építménye a lakótorony.

Barát és Apáca szikla : A vár tetejéről két magányos sziklát pillanthatunk meg. A különleges alakú sziklaalakzatok vulkáni működés közben a kráterből kiszóródott riolittufából keletkeztek. A köznyelv igen találóan a Barát és az Apáca neveket adta a szikláknak, mely utal a természet évezredes munkája nyomán kialakult formájukra. A kiszórt, laza anyagba óriási vulkáni bombák hullottak, és beágyazódtak. Az ellenállóbb kőzetek az alattuk levő puhábbakat megvédték az erózió pusztításától, és így formálódtak a kőzetek.

Bodony (31km):

Múlt és Jelen Múzeum: Fejes Laci bácsi múzeuma komoly tárgyi gyűjtemény a közel- és régmúltból. Emléket állít Bodony gazdálkodási aranykorának, de vidékünk üvegcsiszoló múltjába is bepillantást nyerünk.
A múzeum teljesen magánerőből épült, évtizedek alatt érte el mai formáját.

Horgásztó: A Kiskata-réti víztározó a környék egyik legjobban kiépített horgásztavaként működik. A horgászokat parkosított, szépen rendbe tett környezetben várják. A tó a falu központjától kb. 2 km-re festői táji környezetben, a falu nyugati határában található, megközelíteni a Petőfi utcán végig haladva lehet. Horgászni napijegy kiváltásával lehet.
A látogatók ősszel este a tó környékén szarvasbikák bőgését is megtapasztalhatják! Nyitva tartás: március 1-től október 31-ig.

Népművészeti Ház és Szövőműhely: A faluban, több mint fél évszázada működő szövőházban a palóc tájvidék textíliáit természetes alapanyagokból készítik el az itt dolgozók. Jellemzően fehér szálhúzásos hímzéssel, keresztszemes hímzésekkel ellátott, a lakások díszítésére kiválóan alkalmas darabokat készítenek (szőnyegek, függönyök, asztalterítők, párnahuzatok stb.).
Az alkotóházban hagyományos szövőszékeken folyik a munka, a házban a régi szőttesek, hímzések megtekintése mellett az újonnan elkészült darabok megvásárlására is lehetőség nyílik.

Parádsasvár (32km):

Üvegmanufaktúra : A parádsasvári üvegmanufaktúra nem “csupán” a helyi üveggyártás hagyományainak újjáélesztője, hanem egyúttal a település egyik fontos turisztikai attrakciója is.
Mivel a szó szoros értelmében egy kis manufaktúrát működtetnek, az üveghuta befogadóképessége korlátozott. Egyidejűleg maximum 20 vendéget tudnak kiszolgálni, ennyien férnek egyszerre a “tűz”, vagyis az olvasztókemence közelébe, ahol az üvegfúvó bemutatók zajlanak. Emiatt a bemutatók látogatásához előzetes bejelentkezés szükséges, akár mailben, akár telefonon. A mintaboltba a belépés ingyenes, oda előzetes bejelentkezés sem kell.

Kristálygaléria és Kiállítóterem : II. Rákóczi Ferenc által alapított, majd a “rendszerváltást” követő évekig működő Parádsasvári Üveggyár, köszönhetően kiváló szakembergárdájának, tervezőinek, az üvegfúvóknak és csiszolóknak, méltán szerzett világhírnevet nemcsak a térségnek, az üveggyárnak, hanem Magyarországnak is. Az itt gyártott, csiszolt ólomkristály termékek világszerte keresettek voltak és hosszú időn keresztül ott voltak az amerikai, kanadai, japán és európai piacokon.
A Parádsasvári Kristálygaléria és Kiállítóterem az azóta már megszűnt üveggyár termékeit, használati és dísztárgyait vonultatja fel tematikusan rendezve. Megismerteti a látogatókat a felhasznált nyersanyagokkal, és végig vezeti őket a teljes gyártási folyamatokon, bemutatva egy üveghutát, az olvasztástól a fúváson át a kristálycsiszolásig, mindazon tevékenységeket, melyek végtermékei a vitrinek polcain megtekinthetők.

Kékestető (35km):

Kékestető Sícentrum : Kékestető Magyarország legmagasabb pontja: a csúcs 1014 méter. Innen indul Magyarország 2. leghosszabb lesiklópályája, amely 1,8 km hosszú, és a Mátraháza fölött fekvő Veronika-rétnél ér véget. A pálya felső szakaszán egy nemrég felújított 700 méter hosszú tányéros felvonó, valamint két tanulólift üzemel. A lesiklópálya mindvégig enyhe lejtésű, így kezdő síelők, családok számára is kiválóan alkalmas. Az ún. “déli pálya” teljes hosszán végig sízők a Veronika-réttől síbuszokkal juthatnak vissza Kékestetőre. (a pálya csak megfelelő hóviszonyok esetén sízhető teljes hosszban.) A pálya alsó és felső pontján szolgáltató és szociális épületek várják a vendégeket. Igazi alpesi hangulatú napozóteraszos körbárban fogyaszthatunk teát, forralt bor, egyéb italokat és némi harapnivalót. Kékestetőn éttermek, szálláshelyek, síszerviz, kölcsönző, síoktatás várja a csúcsra érőket.

Kékestető csúcskő: A Kékes Magyarország legmagasabb hegye. Az Északi-középhegységben, a Mátrában található. 1014, más mérések alapján 1015 méter magas. A csúcson 1985. augusztus 20. óta egy nemzeti színűre festett kő jelzi a magassági pontot.

Egerszalók (48km):

Gyógyfürdő: A település déli részén 410m mélyről feltörő, 65-68 fokos hőforrás domboldalon lefolyó vize a felfakadás óta eltelt idő alatt csodálatos természeti képződményt, 120nm-s mészkőlerakódásokat épített ki. A forrás vizét az Egészségügyi minisztérium is gyógyvíznek minősítette rendkívüli ásványianyag tartalma miatt. Főleg csontsérülések, ízületi és reumatikus bántalmakban szenvedőknek hatásos, de ivókúrára is javasolják.

Sódomb: A feltörő gyógyvíz lehűléskor kevesebb oldott anyagot tud megtartani, mint addig, így a kicsapódó só sódombot hoz létre, ami nagyon ritka képződmény.

Horgásztó: Laskó-patak felduzzasztásával kialakított tó a környék legnagyobb vízfelülete, mely kitűnő horgász- és kirándulóhely.

Barlanglakások: A Sáfrány utca végén több, egybefüggő barlanglakás felújításával és konzerválásával skanzent alakítottak ki, ahol a helyi életvitelt is bemutatják. Ezeket a barlanglakásokat az 1960-s évek végéig lakták, némelyiket ma is használják nyárikonyhának.

Sáfránykert: A Barlanglakások kiváló hangulatot adnak a nyári előadásokhoz, koncertekhez és kitűnő rendezvényhelyszínként is szolgálnak. 2017-ben kibővítették a barlanglakásokat és kialakították a Sáfránykertet is. Mesterségbemutatók, hagyományőrző foglalkozások, interaktív mesejáték és sok más szórakozási lehetőség vár minden korosztályt. A nemrég kialakított Sáfránykertből mesés kilátás nyílik Egerszalókra és magára a Gyógyvizek Völgyére.

Kaptárkövek: A vulkanikus eredetű, kiálló kövekbe vájt fülkék célja vitatott.

Borospincék: A településen számos borászat található, némelyik különleges kialakítású pincékben fogadja a látogatókat.

Lepkemúzeum: A központtól 1km-re található a szabadtéri lepkemúzeum. Több száz fajjal, még trópusi pillangókkal is  várják a nyári hónapokban az odalátogatókat.

Tücsökbusz: Egerszalókon mindenképpen érdemes a Tücsökbuszt igénybe vennünk, melynek segítségével kényelmesen fedezhetjük fel a környék látnivalóit. Az idegenvezetőtől felvilágosítást is kaphatunk a környék nevezetességeiről.

Paintball: A Paintball Eger egerszalóki erdős pályája a dzsungelharc szerelmeseinek ajánlott. A fák és bokrok tövében rejtőzködve igazán átélhető az ősi, vadász ösztönök dübörgése és a félelem titokzatos világa!

Mátrafüred (50km):

4 ÉVSZAK High-Tech Sportok Bázisa: A Mátrafüred központjában található Bázis aktív kikapcsolódást kínál az év minden napján párok, családok, cégek számára. Az országos viszonylatban is egyedi szolgáltatásokat nyújtó üzletben kerékpárkölcsönző, szerviz, túraközpont étterem, hotel és tourinform várja a látogatókat, valamint innen indulnak a vezetett speciális túrák is: Terepsegway, E-Ranger, Elektromos quad, E-coaster, Mountaincart, Monsterroller, Monsterbike, Hill-dog, Cross country stb.
A magánvendégek mind a 4 évszakban, 50 féle program közül tudnak választani kedvük szerint, melyek megtekinthetők a 4 ÉVSZAK High-Tech Sportok Bázisa honlapján.

Kozmáry kilátó: Az 199-ban épült kilátó 370 méteres magasságban áll a Dobogó-hegy csúcsának közelében. Gyönyörű kilátás nyílik Mátrafüredre, a Mátra gerincére, a Kékes-tetőre, a Sár-hegyre és Gyöngyösre.
 A visszafogott méretekkel rendelkező, kőből épült kilátó mesebeli külsejének köszönhetően kedvelt célpont a kisgyerekes családok körében.

Palóc Néprajzi Magángyűjtemény és Babakiállítás: A Kiállítás a déli-Mátra egyedülálló kulturális látnivalója. A kiállításon megtekinthetjük babákon (kb. 70 cm) a magyar történelmi viseleteket az 1100-1900 közötti időkből, a különböző palóc települések viseleteit állapottól és ünnepnaptól függően, egy polgári életet bemutató kiállítást az 1900-1950 –es évekből, ill. egy falvédő kiállítást és gyűjtött eredeti palóc textilkiállítást és még sok érdekességet.
A kiállítás igény szerinti tárlatvezetéssel fogadja a látogatókat.

Kutyafogat túra: Ez a különleges túra egyedülálló élményben részesít minden résztvevőt. Hering Tamás 1994 óta foglalkozik szánhúzó kutyákkal, 19 éve már a kutyafogathajtó sporttal is. Most már másoknak is lehetőséget ad a betekintésre, milyen a 12 csodálatos szibériai husky által húzott kutyafogat. Különböző túrák keretén belül megismerhetik a Mátra erdei útjait is.

Mátraszentimre (52km):

Mária kegyhely: A Mátra erdőségeiben sok szép kápolna és kegyhely található, de Fallóskút különleges atmoszférával bír. Ez Magyarország legfiatalabb szent helye.
A Mária-kápolna a felső-mátrai templomok talán legismertebb búcsújáróhelye. Különlegesen szépek a tűzzománc stációk. A kápolnát az 1970-es évek végén építették a csodás jelenések helyén. Fallóskút sajátossága, hogy 2011-ig (haláláig) itt élt Magyarország egyetlen főállású remetéje, Szél Sándor Paszkál, aki szívesen mesélt a zarándokoknak, kirándulóknak a zarándokhely történetéről. Közvetlenül a kápolna előtt található a kút, amelynek vízéért az ország legtávolabbi pontjairól, sőt a határokon túlról is nap, mint nap érkeznek zarándokok.

Mátraszentistván (52km):

Sípark: Három falu – egy sízóna a Mátra szívében. A téli sport szerelmesei 10 változatos sípálya közül választhatnak. Izgalmas ívek a lendületes sízőknek, szelíd lankák a kényelmesebb síelőknek. A közel 4 km-es pályarendszeren, ratrakok és nagy teljesítményű hóágyúk dolgoznak folyamatosan a kíváló hóviszonyok és a hógarancia biztosításáért. Jelenleg 8 db modern lift szogálja ki a sípályákat:
Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően az ország legtöbb szolgáltatást nyújtó családi síterepévé vált.

Gyöngyös (56km):

Oxygen Adrenalin Park: Az Oxygen Adrenalin Park a Mátra déli lejtőjén, Mátrafüred és Mátraháza között helyezkedik el. Már több, mint 30 féle játék- és élményelem, büfé, étterem áll a látogatók rendelkezésére!
A 145.000 m2-nyi területen fekvő parkban a család minden tagja megtalálja a számára és életkorának megfelelő, különböző adrenalin fokozatú elemeket. Pl.: bobpálya, canopi, elektromos jetski, erdei kalandpark és tornapálya, íjászat, függőhíd, játszóház, stb.
Az Oxygen Adrenalin Park kitűnő választás szabadtéri céges rendezvényeinek (csapatépítési tréning), ill. iskolák osztálykirándulási helyszínéül.